Zmniejszenie kosztów ogrzewania
Gdy przychodzi zima zawsze liczymy się z dodatkowymi...
Jeśli chcemy posiadać w swoim domu kominek służący do ogrzewania wszystkich pomieszczeń powinniśmy dowiedzieć się jakie należy spełnić warunki, żeby jego działanie było dla nas satysfakcjonujące. Ważne jest zainstalowanie układu odprowadzania dymu i doprowadzenie powietrza do spalania.
Taki wybór na ogrzewanie jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Wszelkie paliwa używane do kotłów CO są dość kosztowne więc korzystanie z kominka i drewna opałowego bardzo zmniejsza koszty opalania domu. Coraz większa ilość osób wybiera ogrzewanie korzystając tylko z kominka, który można ewentualnie uzupełnić dodatkowymi urządzeniami.
Użytkowanie kominka jako głównego źródła ogrzewania wymaga zainstalowania układu odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza do spalania. Optymalnie wykonany powinien mieć w przewodzie podciśnienie na poziomie 10-12 Pa. Jeśli ciśnienie będzie zbyt niskie utrudni to spalanie i może doprowadzić do cofnięcia się spalin do pomieszczenia (także tlenku węgla, który jest śmiertelnie groźny). Zbyt duża presja w przewodzie też nie jest wskazana, można ją regulować za pomocą regulatora ciągu.
Jest to istotny element przy montażu kominka żeby znaleźć dla niego dobre miejsce. Odpowiednie to takie, gdzie króciec dymowy wkładu można połączyć z pionowym przewodem dymowym w kominie rurą, którą należy doprowadzić pod kątem 45º. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminujemy problemy z ciągiem kominkowym, które często występują gdy przewody są połączone pod innym kątem. Wysokość komina od miejsca podłączenia rury nie powinna być mniejsza niż 3 metry.
W celu doprowadzenie powietrza do kominka należy użyć profesjonalnego przewodu, który powinnyśmy umieścić poza domem. Zazwyczaj w nowszych domach, które mają szczelne wykończenie stolarskie nie zdarzy się wessanie powietrza które jest potrzebne do procesu spalania przez ewentualne szczeliny. Jeśli nie mamy takiego przewodu musimy uchylić okno lub zamontować duże nawiewniki, które będą doprowadzać powietrze w czasie pracy kominka. Minusem będzie utrata ciepłego powietrza.
Przewód powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 160 mm i posiadać przepustnicę, dzięki czemu możemy zamknąć wlot powietrza gdy kominek nie pracuje.