Automatyka budynkowa branża przyszlosci

AutomatykaCzy niebawem budynki zdominują inteligentne systemy zarządzania? Zautomatyzowane instalacje kompleksowo nadzorujące pracę wszystkich urządzeń w obiektach to niezwykle interesująca wizja przyszłości budownictwa. Sprawdź, dlaczego?

Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii, które wielkimi krokami wkraczają do naszej codzienności sprawia, że funkcjonowanie w niej staje się coraz bardziej wygodne. Bogaty wachlarz takich innowacyjnych rozwiązań umożliwia nam na przykład sterowanie energią elektryczną, czy zdalny monitoring obiektu. Tego typu systemy wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, tj. szpitale, hotele czy centra handlowe. Coraz częściej stosowane są także w budownictwie mieszkalnym.

Inteligentne zarządzanie

Automatyka budynkowa (z ang. BMS - Building Managment System) jest systemem zarządzania układami automatycznego sterowania w budynku. Takie rozwiązanie ma na celu integrowanie instalacji, w które wyposażony jest dany obiekt. Systemy tego rodzaju łączą w całość pojedyncze podzespoły i układy pozwalając nam na oszczędne i efektywne zarządzanie obiektem z jednego miejsca. System automatyki biurowej cały czas  kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń i jeśli wystąpią kłopoty informuje on o problemach czy awariach. W wyniku takich działań nie ma możliwości aby cokolwiek umknęło  uwadze nadzorującego. Warto zaznaczyć, że system daje możliwość korzystania z graficznego interfejsu  umożliwiającego czytelny i łatwy sposób przeglądania parametrów pracy i zmianę ustawionych funkcji. Tego typu rozwiązania mają na celu maksymalne uproszczenie i scentralizowanie systemu dające najbardziej efektywne wyniki.  

System sterowania funkcjami technicznymi

Dwa podsystemy takie jak system zasilania i sterowania energią elektryczną oraz system sterowania komfortem zintegrowane są za pomocą systemu zarządzania budynkiem. W skład systemu zasilania i sterowania energią elektryczną wchodzą między innymi zabezpieczenia i rozdzielnie elektryczne, instalacje oświetleniowe i pomiarowe, sterowanie i monitorowanie zadań, okablowanie instalacji zasilających, urządzenia i układy zasilania awaryjnego oraz transport pionowy i poziomy. Druga grupa ma za zadanie sterowanie klimatyzacją, ogrzewaniem, wentylacją, nagłośnieniem oraz oświetleniem. Obsługuje również urządzenia audiowizualne oraz ustawia i steruje systemami parkingowymi.