Zmniejszenie kosztów ogrzewania
Gdy przychodzi zima zawsze liczymy się z dodatkowymi...
Wykańczając swój dom musimy zastanowić się jaki rodzaj ogrzewania wybrać żeby było optymalne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Kiedyś nie było tak dużego wyboru, mogliśmy mieć piec węglowy lub gazowy. Obecnie jest dużo więcej możliwości.
Taki wybór jest skierowany do posiadaczy domków jednorodzinnych ponieważ w mieszkaniach zwykle ktoś decyduje za nas. Bazuje się na najtańszych i najprostszych urządzeniach czyli miejskiego ogrzewania lub osiedlowej kotłowni. W wolno stojącym domu należy uwzględnić wiele czynników takich jak konstrukcja i wielkość pomieszczeń, rejon kraju, położenie budynku oraz obecność mediów. Warto porozmawiać na temat naszego wyboru z architektem który zaprojektował dom lub planował jego remont aby pozbyć się jakichkolwiek wątpliwości.
Kominek
Pierwszą z propozycji jest kominek, stosowany od wielu lat jednak z obecnie instaluje się je z pewnymi udogodnieniami. Są dwa rodzaje kominków: z otwartym i zamkniętym paleniskiem. Ten pierwszy traktowany jest tako element wystroju domu a ten drugi może nadawać się do ogrzewania całego budynku. Można połączyć go z systemem hydraulicznym aby ogrzewał wodę a także z systemem centralnego ogrzewania gdzie wykorzystuje się piec opalany węglem, gazem, olejem lub biomasą. Minusem takiego rozwiązania są koszty opału, przymus pilnowania kominka i silne nagrzewanie się pewnych części kominka. Plusem jest możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia o każdej porze roku.
Drugim sposobem na ogrzanie domu są piece kaflowe jednakże z powodu ich małej wydajności stosuje się je jako element ozdobny.
Grzejniki
Ten rodzaj ogrzewania składa się z pieca, rur rozprowadzających ciepło po pomieszczeniach i kaloryferów. Może mieć wiele rozwiązań w zależności od potrzeb, istnieją systemy obiegu zamkniętego z instalacją rurową, system grawitacyjny dwu rurowy, system z pompą jedno lub dwu rurowy i wiele innych. Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest prostota w obsłudze, bezpieczeństwo w użytkowaniu i odpowiednia temperatura powierzchni grzejników.
Minusami użytkowania takiego rodzaju ogrzewania jest spory koszt instalacji, możliwość zamarzania i duża bezwładność rozruchowa (należy bez przerwy ogrzewać budynek). Obecnie kotły są nowoczesnymi urządzeniami naszpikowanymi technologią i dzięki temu łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę.