Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Gdy przychodzi zima zawsze liczymy się z dodatkowymi kosztami, które trzeba będzie przeznaczyć na ogrzewanie. Każdy chciałby, żeby w domu było ciepło jednocześnie nie musząc płacić horrendalnie wysokich rachunków za ten luksus. Co zrobić aby obniżyć te koszty?

Ustalenie idealnej temperatury

Wysokość temperatury w domu/mieszkaniu powinna być optymalna jeśli chodzi o upodobania domowników a także uwzględniać porę dnia. Powinniśmy kierować się propozycją wysokości temperatur jaka została obliczona na podstawie średniej. W salonie najlepszą temperaturą będzie 20-21ºC, w sypialni- 16-18ºC a w łazience- 22-24ºC.

Jeżeli chcemy utrzymywać stałą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach jest to możliwe dzięki zastosowaniu termostatów oraz regulatora pokojowego. Tego typu urządzenia pozwolą nam na ustawienie programu, w którym określimy oczekiwaną temperaturę w poszczególnych porach dnia. To pomoże oszczędzić nam energię, która zostałaby zużyta na ogrzewanie pokoi w których nikogo nie ma.

Aspekty ekonomizacji ogrzewania

Ważnym elementem, o którym zapominamy jest wietrzenie domu czy też mieszkania. Bardziej efektywnym sposobem, który nie wychładza pomieszczenia jest wietrzenie intensywne przez krótki czas niż uchylanie okna na pół dnia.

Nie zaoszczędzimy też na ogrzewaniu jeśli urządzenia, które emitują ciepło będą w jakiś sposób zasłonięte, zastawione meblem czy innym przedmiotem. Takie niedopatrzenie może spowodować utratę mocy grzejnika aż do 15%. Istotnym elementem chroniącym nas przed wychładzaniem się mieszkania jest zasłonięcie rolet, żaluzji czy zasłon od razu jak się robi ciemno za oknem. Należy także zwrócić uwagę na to czy nie wyczuwamy podmuchu powietrza między ścianą a framugą okien. Jeśli tak trzeba to miejsce doraźnie uszczelnić.

Jeżeli pomimo przestrzegania powyższych rad rachunki za ogrzewanie są za wysokie trzeba poważnie rozważyć ocieplenie mieszkania oraz wymianę okien. Niestety dużo ciepła ucieka przez te niedociągnięcia. Taka inwestycja się szybko zwróci bo nasze rachunki w sezonie grzewczym znacznie się obniżą.