Inteligentny dom i automatyka budynkowa - przyszłość domów.

Ludzie zapytani o to, gdzie czują się najbardziej komfortowo, w większości odpowiadają, że we własnych domach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo od zawsze miejsce to kojarzy nam się ze spokojem, rodzinną atmosferą i przywołuje na myśl same najlepsze wspomnienia. Ma to również wpływ na inwestycję w urządzanie przestrzeni mieszkalnej. Aranżacja wnętrz jest dla domowników zawsze wielkim wyzwaniem, ponieważ liczy się nie tylko estetyka, ale również wygoda. Dlatego coraz częściej o komforcie mieszkania myśli się już na etapie samej budowy domu, czyli wtedy kiedy można wprowadzać pierwsze, podstawowe inteligentne rozwiązania dla budynku.

Co charakteryzuje inteligentny dom?

Inteligentny dom to po prostu budynek oparty na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Zazwyczaj stosuje się odpowiednio dobrany system, który zarządza poszczególnymi instalacjami i urządzeniami wykorzystywanymi w domu. Mogą one być sterowane osobno, ale również ich działanie może być wzajemnie zależne. To jaki system zostanie wybrany, zależy już jedynie od użytkownika i jego potrzeb. Zatem najprościej można określić to mianem centralnego z zarządzania poszczególni strefami domu bez każdorazowej ingerencji domowników. Sterowanie odbywa się na zasadzie doboru odpowiednich parametrów, dzięki czemu uzyskiwane efekty zawsze są takie, jak wymaga dana sytuacja. W układ inteligentnego domu wchodzi zarządzanie różnymi instalacjami m.in. centralnym ogrzewanie, pompą ciepła, klimatyzacją, panelami solarnymi lub fotowoltaiką, instalacją elektryczną, alarmową, żaluzji zewnętrznych lub wewnętrznych, a nawet systemem kina domowego. Jednak inteligentny dom, to nie tylko odpowiednio zaprogramowane instalacje, to również inteligentnie działając sprzęty AGD i RTV. Wszystko brzmi wręcz idealnie i jak z bajki, więc nic dziwnego, że w takie domy stają się powoli normalnością, a z pewnością wróżą nową erę w budownictwie i wykończeniu domów.

Czym jest automatyka budowlana?

Taka automatyka to nic innego jak system, który daje możliwość uniwersalnego sterowania urządzeniami domowymi w tym przede wszystkim różnymi instalacjami. Dodatkowo dzięki unowocześnieniom technologicznym urządzenia mogą być zaprogramowane w ten sposób, że będą komunikować się między sobą, przez co ingerencja człowieka staje się zbyteczna. Tego typu rozwiązanie zdecydowanie podnoszą komfort mieszkania, a sam system może być sterowany na kilka sposobów m.in. przy pomocy przycisków, telefonu, komputera, czy tabletu, Internetu, głosu, a coraz częściej nawet myśli. Jest to zaawansowana technologia, która przede wszystkim idealnie sprawdza się w mieszkaniach osób niepełnosprawnych.

Inteligentny dom to energooszczędny dom.

W inteligentnym domu pierwszym miejscu dostrzega się wygodę i komfort. Z pewnością tak jest, ale inteligentny dom to także energooszczędny dom. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, która w pierwszej kolejności dotyczy budynków użytku publicznego, które to od 2019 roku powinny być budowane tak, aby ich zużycie energii było praktycznie na poziomie zerowym. Natomiast od 2021 roku podobne wytyczne obejmą również planty budowlane domów mieszkalnych. Zatem nic dziwnego, że inteligentne domy powoli będą stawać się najbliższą przyszłością i rzeczywistością. Wytyczne wiążą się ściśle z inteligentnymi rozwiązaniami w domu, ponieważ tylko takie systemy są w stanie kontrować zużycie energii elektrycznej, cieplnej, oświetlenia, zabezpieczeń alarmowych itp., których praca oparta jest na pobieraniu energii z zasilania. System, który będzie nimi sterował, zapewni minimalne zużycie energii przykładowo poprzez optymalną temperaturę powietrza w mieszkaniu podczas sezonu grzewczego i podobnie jeśli mowa o klimatyzacji w okresie letnim. Takie rozwiązania są też idealne dla osób, które często wyjeżdżają, bądź spędzają sporo czasu poza domem. Wówczas system sam dopasowuje pracę urządzeń i instalacji do właściwych potrzeb, dzięki czemu energia nie jest niepotrzebnie czerpana ze źródła. Podobnie sytuacja na się w przypadku pracy urządzeń w trybie dziennym i nocny. Kompatybilność systemu sprawia, że funkcjonowanie sprzętów i instalacji jest odpowiednio optymalizowane, co pozwala zaoszczędzić energię a tym samym zmniejszyć wydatki. Zatem inwestycja w tego typu rozwiązania z pewnością zwrócicie się wiele razy na przełomie kolejnych lat korzystania z systemu.

Synonim ekskluzywnego, czy może już dom dla każdego?

Do niedawna inteligentne domy kojarzyły się głównie z willami biznesmenów i osób bardzo dobrze zarabiających. Jednak na przełomie lat sytuacja nieco się zmieniła. Technologie wykorzystywane w automatyce budowlanej są z pewnością coraz bardziej zaawansowane, ale również powszechnie dostępne. Koszty zainstalowania niektórych systemów nie są już tak drogie, jak kilka lat wcześniej, a świadomość zwrotu inwestycji i oszczędności przemawia zdecydowanie na korzyść stosowania takich udogodnień. Inteligentny dom nie jest już wcale przejawem snobizmu, a raczej ekologicznego podejścia dożycia oraz stawiania na komfort i wygodę.