Inteligentny dom - wady i zalety

Inteligentny domPostępujący rozwój technologiczny przyczynia się do ciągłej poprawy naszego życia codziennego. Innowacyjne rozwiązania elektroniczne już na trwałe zagościły w naszych domostwach, tak więc czemu samych budynków nie uczynić bardziej interaktywnymi?

Pod terminem Smart Home kryją się instalacje automatyki budynkowej oraz pojedyncze gadżety sterowane, wykorzystujące specjalną aplikację zainstalowaną w smartfonie. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych użytkownika. Jeśli więc zastanawiasz się czy wprowadzić inteligencję do własnego domu, oto krótki zestaw ‘za’ i ‘przeciw’, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

Bez kabli i mobilnie, czyli o zaletach

Jedną z podstawowych zalet wykorzystania inteligentnego systemu w domu, to brak konieczności używania kabli. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszty montażu, jak również zapewnia większe dostosowanie do potrzeb mieszkańców, ponieważ wszelkie urządzenia będą zamontowane tam, gdzie zechcą, a nie tam gdzie jest to konieczne. Dodatkowo rozwiązanie to daje użytkownikom dużą elastyczność, ze względu na to, że w każdej chwili można podłączyć nowe urządzenia bez konieczności kłucia ścian. Działa to również w drugą stronę – po usunięciu niepotrzebnego sprzętu, nie pozostaną żadne ślady. Kolejnym istotnym plusem jest mobilność urządzeń, które z łatwością mogą być przenoszone z miejsca na miejsce, bez konieczności doprowadzenia przewodu. Łatwo sobie wyobrazić, że dzięki takiemu prostemu i szybkiemu dodawaniu sprzętów, można szybko wyposażyć swój dom w innowacyjną funkcjonalność, na którą wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić. Ewentualne zmiany nie wymagają żadnego remontu.

Zakłócenia i zasilanie, czyli o wadach

Najpowszechniejszą wadą są możliwe zakłócenia, ponieważ system bezprzewodowy działa tak, że przenosi informacje za pomocą fal wysyłanych do danych urządzeń. Użytkownicy muszą się więc liczyć z tym, że czasem pojawią się różnego rodzaju zakłócenia, które spowolnią proces przesyłania danych, co w efekcie spowolni reakcję sprzętów. Warto mieć również na uwadze obniżoną jakość zabezpieczeń, ponieważ bezprzewodowy system wysyła informacje wokół siebie – odwrotnie niż w instalacji przewodowej – które łatwo odebrać za pomocą innego urządzenia przez osoby postronne. Dodatkowo prędkość przesyłania danych – mimo, że zadowalająca – będzie zawsze mniejsza niż ta, osiągana w systemach przewodowych. Ponadto sensory w takich rozwiązaniach zasilane są przez baterie, co wiąże się z koniecznością regularnego wymieniania ich.

Szukasz sterowników do swojego domu? Sprawdź koniecznie!

sterownikitech.pl