Pompa ciepła czy kocioł gazowy - co wybrać?

Każdy chciałby, żeby ogrzewanie jego domu nie przyczyniało się do powstawania horrendalnych kosztów, było bezpieczne i komfortowe a także wygodne w użytkowaniu. Warto dowiedzieć się jakie są plusy i minusy wykorzystywania pompy ciepła lub kotła gazowego.

Pompa ciepła jest przystosowana do ogrzewania domu za pomocą bezpłatnej energii czerpanej ze środowiska, co może wydawać się nieco dziwne. Jej wadą są wysokie koszty instalacji więc wiele osób woli wybrać kocioł gazowy, który pozwala na podobny komfort obsługi i kosztuje mniej. W celu zainstalowania kotła lub pompy należy spełnić szereg formalności, które pozwolą na możliwość bezpiecznego korzystania z wybranego źródła ogrzewania.

Cechy kotła gazowego

Jest to sprzęt wykorzystywany od wielu lat, nie wymaga dużych nakładów finansowych. Plusem jest rozwinięta sieć sprzedaży i serwisowania, instalatorzy znają się na nim bo mieli z nimi kontakt przez wiele lat. Nie zajmuje wiele miejsca, można go powiesić. Jest ekologiczny i zasilany gazem ziemnym co jest tanim rozwiązaniem. Jeśli osoba używająca takiego kotła nie pilnuje jego regularnych przeglądów może być niebezpieczny, może dojść do wybuchu gazu lub zatrucia spalinami. Kocioł gazowy może być zasilany płynnym gazem co jest już drogim przedsięwzięciem w porównaniu z niewielkimi kosztami gazu ziemnego.

Cechy pompy ciepła

Jest ekonomiczna w użytkowaniu, nie musimy instalować komina ani wentylacji. Nie emituje spalin i innych zanieczyszczeń, jest więc bardzo ekologiczna. Zasila się ją energią elektryczną. Ceniona jest jej niezawodność. Instalacja wymaga dużej inwestycji finansowej. Nie jest popularna na rynku, dość niewiele firm specjalizuje się w sprzedaży lub obsłudze pompy. Jej wystawność może spaść po kilku latach użytkowania. Eksploatacja uzależnia nas od dostawców paliwa a poziomy wymiennik gruntowy utrudnia zagospodarowanie działki. Polecany jest do domów jednorodzinnych, które mają trochę wolnej przestrzeni, gdzie będzie można postawić pompę.