Wybór kotła do centralnego ogrzewania

Przy zakupie kotła służącego do centralnego ogrzewania należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj paliwa będzie można używać, jaką ma moc czyli jaka jest potrzebna ilość ciepłą do ogrzania domu, ilość uzyskiwanej CWU, miejsce, gdzie chcemy go zamontować, typ urządzenia grzewczego, automatykę, serwis i gwarancję od firmy produkującej kocioł.

Kotły olejowe, gazowe, na paliwa stałe...

Kotły olejowe są mniej ekonomiczne niż te gazowe, wymagają także ciągłego serwisowania. Ich plusem jest wysoka wygoda w użytkowaniu, komfort ogrzewania i przygotowania ciepłej wody tak jak kotły gazowe. Nie wymagają obsługi i dobrze współdziałają z systemami automatycznej regulacji.

Kotły na paliwa stałe są niezbyt komfortowe jednak ich użytkowanie nie pochłania zbyt dużej ilości nakładów finansowych. Z drugiej strony należy ciągle dokładać opał do kotła i usuwać popiół.

Kotły elektryczne nie są zbyt często wybierane ponieważ koszty ogrzewania elektrycznego go bardzo wysokie. Osoby korzystające z ogrzewania elektrycznego stosują raczej grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe lub piece akumulacyjne.

Kotły na gaz ziemny są bardzo popularne i jest ich najbogatszy wybór. Producenci proponują kotły jednofunkcyjne (do ogrzewania i współpracy z zasobnikiem) albo dwufunkcyjne (do ogrzewania i podgrzewania CWU). Wiele firm, które produkują kotły na gaz ziemny oferują podobne urządzenia, które są przeznaczone do spalania gazu płynnego.

Zapotrzebowanie na CWU

Przy zakupie kotła chcielibyśmy, żeby zapewniał on nam ciepłą wodę o odpowiedniej temperaturze i ilości. Wskaźniki, które mówią o poziomie komfortu korzystania z ciepłej wody to: ilość ciepłej wody dostarczonej do punktów poboru, liczba odbiorników jednocześnie pobierających wodę, czas oczekiwania na ciepłą wodę, stabilność temperatury wody.

Typy kotła CO

W sklepach możemy znaleźć kilka typów kotłów. Dzielą się ze względu na sposób podgrzewania wody (możliwości to: jednofunkcyjne z zasobnikiem, dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem); sposób doprowadzenia powietrza (z otwartą lub zamkniętą komora spalania) oraz na sprawność (kondensacyjne czyli powyżej 100% i tradycyjne).

Ważną sprawą jest aby kocioł CO posiadał zawór bezpieczeństwa i dopuszczenie Urzędu Dozoru Technicznego. Może posiadać naczynie wzbiorcze ciśnieniowe, pompę i manometr.