Wybór kotła

Myśląc nad wyborem odpowiedniego kotła należy uwzględnić ich cenę, ekonomiczność, sprawność oraz poziom rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych, które będą stanowić o tym, czy kocioł obsługuje się z łatwością i wygodą.

Typy kotłów

Cechą kotłów zasypowych ręcznych jest to, że opał spala się na ruszcie stałym, w dużej komorze spalania, które mieści w sobie odpowiednią porcję paliwa, która wystarcza na kilka lub kilkanaście godzin. Niestety te kotły wymagają ciągłej obsługi bo trzeba co jakiś czas dosypać paliwo do komory czy przegrabić żar na ruszcie w celu usunięcia popiołu i żużlu. Nie są zbyt sprawne i nie posiadają regulacji procesu spalania.

Natomiast kotły z podajnikiem automatycznym są dużo łatwiejsze w obsłudze. Paliwo spala się w sposób ciągły, dzięki temu, że podajnik uzupełnia braki opału w kotle. Mając odpowiednio wyregulowany palnik można zaglądać do niego co kilka dni w celu wybrania popiołu z popielnika i uzupełnieniu opału w zasobniku. Ma całkiem wysoką sprawność energetyczną.

Ceny kotłów

Istnieją trzy grupy cenowe jeśli mowa o kotłach.

Pierwsza to niska grupa cenowa, gdzie umieszcza się kotły zasypowe ręczne z ciągiem naturalnym, górnym lub dolnym odprowadzaniem spalin, które są zasilane węglem kawałkowym. Mają sprawność i wydajność do 70%.

Grupa cenowa średnia to kotły zasypowe ręczne z wentylatorowym nadmuchem powietrza i dolnym odprowadzaniem spalin. Są zasilane węglem kawałkowym a ich sprawność utrzymuje się na poziomie 85%.

Ostatnia grupa cenowa czyli wysoka dotyczy kotłów automatycznych z wentylatorowym nadmuchem powietrza, które uzyskują sprawność teoretyczną aż do 90%.

Oszczędność

Pojawia się tutaj dylemat jaki kupić kocioł- czy lepiej zainwestować w niego większe pieniądze, żeby później nam się zwróciły wraz z zaoszczędzonym czasem i lepszą wydajnością kotła a może jednak kupić najtańszy kocioł ale musieć go później ciągle obsługiwać?

Warto wiedzieć, że przy zakupie kotła ręcznego z ciągiem naturalnym wydatek na zakup lepszego kotła z wentylatorem zwraca się już po roku użytkowania.

Najlepszą decyzją będzie jednak zakupienie kotła miałowego automatycznego. Jest on najbardziej ekonomiczny bo wydane pieniądze szybko się zwracają podczas eksploatacji.