Bufor ciepła w instalacji grzewczej, jak działa i jakie korzyści przynosi?

​Bufor ciepła przynosi zauważalne korzyści właścicielom budynków mieszkalnych. Taki bufor pozwala magazynować ciepło i wykorzystać kiedy jest potrzebna. Magazynowanie ciepła w instalacji pozwala je wykorzystać wtedy, kiedy jest realne zapotrzebowanie. Jaki bufor do pompy ciepła jest odpowiedni i jak działa?

Na ile wystarcza taki bufor ciepła?

Podstawowym kryterium wyboru bufora do pompy ciepła jest jego pojemność. Ogólnie im jest ona większa, tym lepiej. Do domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m2 zwykle wystarcza 1000l, 1500l lub 2000l. Pojemność bufora ciepła należy dopasować do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz do pieca. Na 1kW energii cieplnej kotła grzewczego potrzeba 50l wody. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt mały zbiornik nie będzie spełniał swojej funkcji akumulacyjnej.

Inaczej dobiera się w przypadku do pieca c.o., a inaczej do pompy ciepła. Do bufora do pompy ciepła często wystarcza tylko 500l. W tym przypadku pełni on głównie funkcję sprzęgła hydraulicznego. Od pojemności zależy także, na ile wystarcza bufor ciepła. Zasada mówi, że im będzie większy, tym dłużej będzie zasilał instalację. Dzięki temu rzadziej będzie włączał się kocioł, ale za to będzie pracował dłużej. Wybór pojemności np. bufora do centralnego ogrzewania najlepiej powierzyć specjaliście. Warto wiedzieć, że producenci urządzeń grzewczych udostępniają na swoich stronach kalkulatory. Służą do doboru parametrów bufora ciepła do rodzaju ogrzewania. Co więcej, mocy kotła i zapotrzebowania budynku na ciepło. Należy zwrócić uwagę, że bufory do pompy ciepła o większej pojemności są dość dużych rozmiarów. Trzeba sprawdzić, czy taki zbiornik zmieści się w kotłowni.

Co to jest bufor ciepła?

Wiemy już na ile wystarcza, ale co to jest właściwie bufor ciepła? Mówiąc najprościej, bufor ciepła to dobrze zaizolowany zbiornik, zasilany jest głównie wodą płynącą z kotła. Swoim wyglądem przypomina zasobnik ciepłej wody użytkowej, czyli popularny bojler. Jego charakterystyczne cechy to prostota, trwałość oraz odporność na korozję. Bufor ciepła występuje z czterema przyłączami. Dwoma do podłączenia źródła ciepła i dwoma do odbioru ciepła. Jeśli kocioł nagrzeje wodę w zbiorniku, cała instalacja grzewcza jest zasilana jeszcze po wyłączeniu kotła. Oczywiście do momentu wystudzenia bufora do pompy ciepła. Odpowiednio skonstruowany bufor ciepła można zasilać z kilku źródeł.

Jaki bufor do pompy ciepła?

Zadaniem bufora ciepła może być zwiększenie żywotności pompy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zbiornik buforowy bez wymiennika i o prostej konstrukcji. Co za tym idzie? Niskie ceny. Ze względu na to, że nie posiada wymienników ciepła, nie będzie wykorzystywany do ogrzewania cwu. W przypadku ogrzewania kilkoma układami należy zastosować zbiornik z kilkoma króćcami przyłączeniowymi. Takie układy to np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki panelowe. Taki proces wykonuje się, aby móc odpowiednio podłączyć układy do zbiornika.