Czy ogrzewanie elektryczne zawsze musi być takie drogie?

Porównując koszty ogrzewania mieszkania innymi metodami niż te zużywające prąd w celu utrzymywania odpowiedniej temperatury są dużo wyższe. Jednak czasami nie mamy wyboru i musimy korzystać z instalacji grzewczej na prąd. Możemy jednak wybrać urządzenia, które zużywają prąd z drugiej taryfy i znacznie obniżają nasze rachunki.

Tańsza taryfa

Dostawcy prądu oferują możliwość rozliczania się za pobory prądu w taryfach dwustrefowych. W ciągu nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia oraz w dni wolne od pracy koszt zużycia energii jest niższy o połowę niż standardowa stawka.

Elektryczne ogrzewanie pobiera dużą ilość prądu, a zwłaszcza urządzenia grzewcze, które powinny mieć zdolność akumulacji ciepła. Utrzymają więc temperaturę nawet, gdy piec będzie wyłączony ze względu na czas trwania droższej taryfy.

Rodzaje urządzeń grzewczych

Niestety podstawowy typ grzejników elektrycznych nie akumuluje ciepła więc grzejniki są ciepłe tylko wtedy gdy dostarcza się im prąd.

Polecanym sprzętem, który jest w stanie zachować ciepło na później są przewody grzejne, które umiejscawia się w warstwie betonu (jest to ogrzewanie podłogowe) oraz piece (ogrzewacze) akumulacyjne.

Ogrzewanie w drugiej taryfie

Ogrzewanie podłogowe ma wysoki poziom akumulacji ciepła jeśli przewody zostaną zamontowane w odpowiednio grubej warstwie betonu (7-15 cm). Jeśli w naszym obecnym domu chcielibyśmy zamontować taką instalację niestety nie będzie to zbyt łatwe dlatego można zakupić ogrzewacze akumulacyjne. Są to grzejniki, które posiadają wkład akumulacyjny skonstruowany z elektrycznych elementów grzejnych umieszczonych w specjalnych kształtkach. Wkład rozgrzewa się do wysokiej temperatury w czasie obowiązywania drugiej taryfy a po odłączeniu go od zasilania, gdy rozpocznie się pierwsza taryfa będzie ogrzewał całe pomieszczenie.

Rady dotyczące oszczędności w użytkowaniu ogrzewania elektrycznego

Warto zainwestować w system, który będzie sterował ogrzewaniem akumulacyjnym, żeby użytkowanie tego sprzętu było wygodne i komfortowe. Układ sterujący posiada zegar, czujnik ciepła resztkowego i czujnik temperatury w pomieszczeniu. Dostosowuje on pobór energii elektrycznej, aby temperatura osiągnęła żądaną wartość w czasie obowiązywania tańszej taryfy.