Projekt instalacji grzewczej - czy i kiedy jest potrzebny?

Projekt instalacji grzewczej: Kiedy jest potrzebny?

Instalacja grzewcza centralnego ogrzewania, może być jednym z najważniejszych systemów domowych. Zanim zaczniesz szukać wykonawcy, który ją zainstaluje, zastanów się, kto zaprojektuje ją zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i specyficznymi potrzebami budynku. Są to najważniejsze wytyczne. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci lepiej zrozumieć ten temat.

Dlaczego projekt instalacji jest tak ważny?

Każdy budynek, zarówno komercyjny, jak i mieszkalny, musi mieć projekt. Standardowy projekt budowlany nie zawiera projektu instalacji sanitarnej. Utrudnia to użytkownikom uzyskanie szczegółowych informacji na temat instalacji. Do instalacji grzewczej w domu warto zatrudnić oddzielnego specjalistę. Sprawny projekt pozwoli uniknąć wielu problemów w późniejszej eksploatacji systemu. Jeśli projekt zostanie wykonany prawidłowo, instalacja przebiegnie sprawnie i szybko.

Wymagania prawne

Projektując instalację c.o, zawsze należy kierować się odpowiednimi wymogami prawnymi. WT 2021 stanowi, że wszystkie budynki i instalacje wybudowane po styczniu 2021 roku będą miały niższe wartości współczynnika.

  • U - Przepływ ciepła (grubość, jakość i ilość materiału izolacyjnego)
  • EP - Zapotrzebowanie na energię nieodnawialną

Ograniczenia te dotyczą wszystkich domów jednorodzinnych będących obecnie w budowie.

W celu osiągnięcia powyższych parametrów ważne jest zaplanowanie rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną. Takie, które wykorzystują wiatr, promieniowanie słoneczne i energię geotermalną.

Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu grzewczego?

Nie ma jednego projektu instalacji centralnego ogrzewania, który można wykonać w dwóch domach. Każdy projekt instalacji grzewczej w domu jest inny i wymaga modyfikacji. Straty ciepła, dobór mocy kotła, grzejniki, średnice rur oraz dobór cyrkulatorów lub naczyń wzbiorczych to jedne z najbardziej palących problemów, z którymi muszą się zmierzyć projektanci instalacji grzewczych.

Obliczenie strat ciepła jest niezbędne, aby uniknąć przewymiarowania instalacji. Służy do tego Polska Norma. Pozwala to na uwzględnienie rzeczywistego zapotrzebowania na energię cieplną. Jest to bardzo ważne zagadnienie. Obszar ten może prowadzić do wielu nieoczekiwanych sytuacji, takich jak ogrzewanie pomieszczeń przy niskich temperaturach lub zbyt wysokie koszty ogrzewania w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania. Niewłaściwy dobór grzejników może również prowadzić do ich przegrzewania. Zbyt duże grzejniki mogą prowadzić do wyższych kosztów inwestycyjnych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wszystkie grzejniki są zbyt duże. Do regulacji mocy cieplnej wszystkich grzejników można wykorzystać układ regulacji kotła.

Jak powinien wyglądać gotowy schemat instalacji grzewczej? Chociaż nie ma jednej słusznej odpowiedzi, nie ulega wątpliwości, że w instalacji z ogrzewanymi podłogami niezbędne są rzuty kondygnacji oraz zaznaczone rury rozprowadzające, piony i grzejniki. Kolejnym ważnym aspektem jest projekt instalacji. Obejmuje ono narysowanie źródła ciepła, rur i grzejników wraz z:

  • Oznaczeniem mocy cieplnej,
  • wielkości grzejników,
  • średnicami rur,
  • ustawieniami wszystkich elementów regulacji automatycznej,
  • zawory odcinające,
  • odwadnianie,
  • odpowietrzanie.

Regulatory ogrzewania i projekt systemu

Dobrym pomysłem jest uwzględnienie, sterowników w projekcie instalacji c.o do zarządzania. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyboru urządzeń przewodowych. W takich przypadkach ważne jest zaplanowanie z wyprzedzeniem sposobu prowadzenia okablowania. Lepiej jest zaplanować z wyprzedzeniem, niż zapomnieć. Jeśli instalacja zostanie wykonana na późniejszym etapie, może być konieczne przeprowadzenie gruntownego remontu. Może to oznaczać wyższe koszty. Koszt zainstalowania regulatorów przed montażem nie jest tak dużym wydatkiem, jak inwestycja w ciepły dom. System sterowania kotłem powinien być starannie dobrany i zainstalowany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. W przeciwnym razie nie przyniesie on oczekiwanych korzyści. W przypadku ograniczonego dostępu do okablowania warto rozważyć zastosowanie sterowników bezprzewodowych.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć

Jeśli chcesz, aby Twój system centralnego ogrzewania był niezawodny, bezpieczny i dostosowany do Twoich potrzeb, ważne jest przygotowanie projektu instalacji centralnego ogrzewania. Nawet jeśli taki projekt jest kosztowny, istnieje ryzyko, że zapłacimy więcej, jeśli wybierzemy niewłaściwe elementy.

Jeśli zamierzasz samodzielnie zainstalować system, sprawdź warunki gwarancji. Jeśli chcesz zlecić wykonanie instalacji grzewczej w domu profesjonaliście, poszukaj renomowanego instalatora. Jeśli instalacja nie zostanie wykonana prawidłowo, nawet najlepszy projekt nie przyniesie oszczędności. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta dotyczących schematu instalacji grzewczej, transportu i składowania materiałów.

Inwestycja w profesjonalną instalację grzewczą to dobra inwestycja.

Możliwe jest naprawienie błędów w systemie grzewczym bez powodowania poważnych uszkodzeń konstrukcji. Warto wziąć pod uwagę, że projekt instalacji centralnego ogrzewania będzie inwestycją na wiele lat.