Jak odpowietrzyć grzejnik - przygotuj kaloryfery na sezon grzewczy!

Grzejniki w Twoim domu lub mieszkaniu nagle przestały grzać? Przyczyną może być zwykły zator. Chociaż jest to łatwy problem do naprawienia i nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani wiedzy, należy się spieszyć, ponieważ powietrze w grzejniku przyspieszy korozję. Możliwe jest odpowietrzenie chłodnicy bez pomocy hydraulika. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo odpowietrzyć chłodnicę i dlaczego się zapowietrza. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się jak odpowietrzyć grzejnik!

Kiedy odpowietrzyć grzejnik, czyli dlaczego grzejnik się zapowietrza? 

Zapowietrzenie występuje we wszystkich grzejnikach. Najczęściej problem ten jest spowodowany nieprawidłowo napełnionym systemem centralnego ogrzewania. Woda używana do napełniania systemu może zawierać małe pęcherzyki powietrza. Powoduje to jego nieprawidłowe działanie.

Kaloryfery mogą również zablokować się powietrzem, gdy jakiś element systemu jest nieszczelny. Winne są zazwyczaj plastikowe rury. Nie są one szczelne i powietrze może przez nie przeciekać. Powoduje to problemy z chłodnicą. Najbardziej podatne na zapowietrzenie są instalacje o otwartej konstrukcji. Dzieje się tak dlatego, że mogą one mieć kontakt z powietrzem w swoim najwyższym punkcie.

Należy również pamiętać, że powietrze w chłodnicy może zostać uwięzione w przypadku częstego opróżniania i napełniania układu.

Odpowietrzenie grzejnika krok po kroku

Skąd wiadomo, że chłodnica wymaga odpowietrzenia? Ile trwa odpowietrzenie grzejnika? Grzejnik przestaje grzać po pewnym czasie i pozostaje zimny nawet przy maksymalnym ustawieniu pokrętła.

Można założyć, że grzejnik jest odpowietrzony, jeśli słychać z niego dziwne odgłosy. Odgłos bulgotania lub inne dźwięki podobne do ruchu strumienia wody mogą również wskazywać, że problem należy naprawić. W każdym domu sprawny grzejnik łazienkowy i każdy inny powinien pracować cicho niezależnie od warunków pogodowych.

O czym należy pamiętać podczas odpowietrzania grzejników? Zanim przystąpimy do odpowietrzania grzejnika, należy koniecznie sprawdzić ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania. Na przykład w domach jednorodzinnych ciśnienie wynosi zazwyczaj od 0,9 do 1,2 atmosfery.

Można zwiększyć ciśnienie do 1,4 atmosfery. Dzięki temu odpowietrzanie będzie bardziej wydajne. Można to zrobić wyłączając kocioł centralnego ogrzewania i pompę obiegową. Woda nie będzie już krążyć w systemie. Powietrze gromadzi się w górnej części grzejników napowietrzanych. W tym miejscu można je łatwo usunąć. Gdy pompa jest włączona, woda i powietrze krążą w systemie. Utrudnia to odpowietrzanie. System nie będzie działał tak dobrze, jak mógłby.

Odpowietrzanie grzejników za pomocą odpowietrznika jest nieco inne. Do usunięcia powietrza z tego systemu potrzebny będzie specjalny klucz. Jeśli nie ma go w zestawie, użyj płaskiego śrubokręta. Zacznij od ustawienia głowicy w pozycji zamkniętej. Spowoduje to odizolowanie układu od chłodnicy. Po zakończeniu procesu odpowietrzania, głowica powinna powrócić do pozycji wyjściowej.

Sprawdź, czy grzejnik z odpowietrznikiem jest prawidłowo zawieszony. Koniec grzejnika, na którym zamontowano odpowietrznik powinien wisieć nieco wyżej niż koniec, na którym znajduje się zawór grzejnikowy. Mocowanie należy zmienić, jeśli znajduje się ono w przeciwnym kierunku.