Zmniejszenie kosztów ogrzewania
Gdy przychodzi zima zawsze liczymy się z dodatkowymi...
Zanim zdecydujemy się na zakup kominka w domu, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Czy warto mieć kominek i w jakim celu będzie wykorzystywany? Zdarza się, że będzie pełnił tylko rolę dekoracyjną. Niektórzy nawet decydują się na grzewcze.
Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł. Jednak pozostają do rozstrzygnięcia trudne kwestie techniczne. W dobie intensywnego rozwoju i udoskonalania systemów grzewczych, opłaty za ogrzewanie są coraz niższe. Koszty te nierzadko są mniejsze niż cena energii pozyskanej ze spalania drewna.
Zdarza się, że niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie wieczorny relaks na fotelu ze wzrokiem na kaloryfer. Do budowy kominka w domu najczęściej skłania chęć patrzenia na ogień w zimowe, czy jesienne wieczory. Kominek buduje nastrój oraz dodaje uroku, w którym został zabudowany. Dzięki temu jest czymś więcej niż tylko kolejnym źródłem ciepła.
Podczas wyboru kominka należy określić swój tryb życia, preferencje, upodobania oraz ilość wolnego czasu. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest rozważenie kwestii czysto technicznych. Zapotrzebowanie cieplne budynku, rodzaj głównego źródła ciepła, kształt pomieszczeń, typ i położenie komina.
Jaki kominek wybrać? Myśląc o kominku, większość zastanawia się, czy warto go w domu posiadać. Z całą pewnością większość inwestorów wyobraża sobie kominki w wersjach zadołowanych. Kominki zabudowane to w pełni tradycyjne i znane od lat wersje kominków. Najczęściej umieszczone są one po prostu w ścianie i wewnątrz poprowadzony jest jednocześnie komin. Z pewnością takie kominki w domu mają jedną, ogromną zaletę. Duże, w pełni otwarte palenisko, które daje możliwości obserwowania i w palącym się ogniu. Jego ciepło, a także widok, czy odgłosy spalanych drewien, są w stanie wywołać uczucie spokoju. Niestety na tym zalety kominka zabudowanego się kończą. Zaczynają się pojawiać liczne wady takiej wersji kominka. Jedną z najważniejszych wad jest niebezpieczeństwo pożaru. Kominek w zabudowie, nawet jeśli jest osłonięty specjalną zasłoną, to jednak nadal wyeksponowany pozostaje ogień. Wewnątrz pomieszczenia może wywołać pożar. Z bardziej użytkowych wad, taki kominek to ogromna ilość zabrudzeń. Wydostają się w postaci sadzy, a także pojawiają się ogromne straty energetyczne. Większość generowanego z ognia ciepła wytracana jest przez przewód kominowy.
Spora ilość problemów związanych z kominkiem w domu wynika ze źle wymierzonego lub niedziałającego komina. Jeśli kominki w domu pracują optymalnie, powinny być podłączone do przewodu komina o większej wewnętrznej średnicy. Zasada ogólna mówi, że jeden metr komina wytwarza ok. czterech Pascali ciągu.
Można również zastosować kominek bez komina. Stosowane w biokominkach paliwo występuje w postaci żelu lub płynu. Ten pierwszy zwykle jest sprzedawany w puszkach, które następnie umieszcza się w palenisku. To jest bardzo wygodny sposób, który nie grozi rozlaniem paliwa. Drugi rodzaj opału wlewa się bezpośrednio do zbiornika w kominku.