Kominek do domu, czyli jak palić w kominku i jak ogrzewanie domu kominkiem może wpłynąć na komfort mieszkania?

Używanie kominka do ogrzewania lub dogrzewania domu jest bardzo ważnym aspektem naszego codziennego życia. Możemy zaoszczędzić pieniądze na rachunkach domowych, a także chronić środowisko, jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad dotyczących dobrego spalania. Dobre spalanie opiera się na kilku zasadach. Ważne jest prawidłowe dozowanie powietrza do kominka podczas palenia. Trudno jest osiągnąć optymalną temperaturę kominka przy zbyt małej ilości powietrza. Może to również prowadzić do nadmiernego osadzania się sadzy i dymu. Duża ilość powietrza może również powodować ucieczkę ciepła. Dopływ powietrza powinien być maksymalny w momencie rozpalania i stopniowo zmniejszany w miarę palenia się ognia. Wlot powietrza powinien być zamknięty (około 90%), a następnie całkowicie otwarty na godzinę przed oczekiwanym zakończeniem palenia, aby drewno mogło się całkowicie spalić. Podczas dokładania paliwa do kominka należy również sprawdzić wlot powietrza. Nie należy dokładać dużych polan drewna do ognia, jeśli palenisko nie zostało wystarczająco nagrzane. Paliwo należy dokładać w regularnych odstępach czasu. Zbyt długa przerwa może spowodować nadmierne wychłodzenie paleniska. Przed ponownym rozpaleniem należy ostrożnie usunąć popiół z paleniska.

Jak palić w kominku?

Suche drewno jest niezbędne. Pozwala to zaoszczędzić nawet połowę ceny drewna. Suche i mokre drewno wytwarza do 50% mniej ciepła. Gdybyśmy używali suchego drewna zamiast mokrego, zużywalibyśmy tylko połowę mniej drewna. Należy pamiętać, że konstrukcja budynku jest bardzo ważna. Jego szczelność, izolacja, liczba okien i wielkość. Wszystkie te czynniki wpływają na ilość zużywanego paliwa.

Jak zadbać o dopływ powietrza w kominku?

Czyszczenie palenisk i przyłączy. Kominek, komin i przyłącze powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku. Podczas czyszczenia komina i rury przyłączeniowej należy upewnić się, że piec został wygaszony. Otworzyć drzwiczki kasety, a następnie wysunąć deflektor do przodu ze wsporników.

Usunąć zgorzeliny ze ścian za pomocą metalowego skrobaka. Użyć szczotki kominiarskiej na spirali metalowej do wyczyszczenia przyłącza. Szczotkę należy włożyć do przyłącza przez otwór kominka, a następnie przesunąć w kierunku komina. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy, aby osiągnąć pożądany efekt. Usunięty osad dostanie się do komina. Najlepiej zbierać go przez okienko rewizyjne na dole. Do zbierania zanieczyszczeń w palenisku należy używać metalowych szpatułek. Po wykonaniu powyższych czynności należy umieścić deflektor z powrotem na miejscu i zamknąć drzwiczki paleniska za pomocą śruby.

Automatyczne sterowanie kominkiem. Sterowniki do kominków również gwarantują efektywne spalanie drewna. Automatyzacja kominków to świetny sposób na oszczędność energii i wygodę. Kontrola temperatury jest ulepszona zarówno dla kominków z DGP, jak i tych z płaszczem wodnym. Wyświetlacz LCD ułatwia obsługę sterownika.