Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego - kiedy należy to zrobić?

Systemy ogrzewania podłogowego z nawiewem powietrza nie ogrzewają jednakowo, jeśli dojdzie do ich zapowietrzenia. Odpowietrzanie jest niezbędną operacją. Jak radzić sobie z powietrznym ogrzewaniem podłogowym? Jakie są oznaki obecności powietrza w systemie? Instrukcje krok po kroku odpowietrzania systemu ogrzewania podłogowego.

Wentylacja jest wymagana w każdym systemie grzewczym. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje są odpowietrzane przy pierwszym uruchomieniu. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane systemy ogrzewania podłogowego nie powinny wymagać odpowietrzania przez wiele lat. Niektóre systemy ogrzewania podłogowego wymagają odpowietrzania częściej niż raz w roku. Dlaczego powstaje zapowietrzenie?

Zatory w ogrzewaniu podłogowym: Co je powoduje?

Nieprawidłowe lub zbyt szybkie napełnianie systemu. (Im większy system, tym wolniej należy go napełniać) - powietrze z wodą krąży i pozostaje w systemie. Powietrze krąży w układzie po nieprawidłowym początkowym odpowietrzeniu. Powietrze może przedostać się do układu podczas pracy przez mikropustki w elementach układu, takich jak połączenia śrubowe i złączki. Jeśli przewody z tworzywa sztucznego nie zostały wyposażone w wykładzinę antydyfuzyjną, powietrze może dostać się do układu. Pod wpływem ciepła powietrze może wydostawać się z wody. Metan wytwarzany przez gnijące wiązki konopi zostanie uwolniony, jeśli zostaną one pozostawione w systemie. 

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Instalacja w układzie rozdzielaczowym jest najczęstszym sposobem instalacji ogrzewania podłogowego. Rozdzielacze są instalowane na głównej instalacji. Stamtąd można rozprowadzić poszczególne pętle grzewcze w podłodze. Pojedynczy rozdzielacz może zasilać kilka pętli. Jeden rozdzielacz może znajdować się na każdym piętrze domu jednorodzinnego. Nowoczesne i inteligentnie zaprojektowane instalacje umieszczają rozdzielacz na kondygnacji, którą obsługuje. Rozdzielacze mogą znajdować się na różnych poziomach. Na przykład mogą znajdować się w piwnicy, ale obsługiwać pomieszczenia na pierwszym piętrze. 

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego wymaga czasu.

Odpowietrzenie systemu ogrzewania podłogowego jest znacznie trudniejsze niż odpowietrzenie kilku grzejników. Powietrze w systemie gromadzi się w najwyższym punkcie. Na przykład w systemie grzejnikowym może to być grzejnik zamontowany najwyżej. Łatwo jest usunąć powietrze z grzejnika. Jeśli chodzi o pętlę ogrzewania podłogowego, rura jest cienka i plastikowa. Rura ta nie musi znajdować się na równi z podłogą. Rura może być pofałdowana i będzie wiele punktów, w których może gromadzić się powietrze. Rury są również układane w ciasne okręgi, co nie pozwala na dobry przepływ. Wentylacja systemów podłogowych wymaga dużej cierpliwości.