Jak ogrzać kawałkami drewna?

Drewno na opał jest alternatywą dla drogiego węgla. Czy można spalać drewno bez tworzenia smogu? Spalanie drewna kawałkowego to temat kontrowersyjny. Ogrzewanie domów drewnem jest przyjazne dla środowiska? Jaki jest najlepszy sposób na spalanie drewna bez wytwarzania dymu? Z powodu obaw związanych z kryzysem paliwowym więcej Polaków sięga po drewno kawałkowe, aby uchronić swoje rodziny przed kryzysem paliwowym. Wielu z nich staje przed pytaniem, czy spalanie biomasy drzewnej jest harmonijne z naturą.

Sporo pieniędzy może zaoszczędzić tej zimy możliwość ogrzania domu, dogrzania go lub przygotowania obiadu przy użyciu pieców opalanych drewnem. Trzeba być przygotowanym na drogi sezon grzewczy i na przerwy w dostawie prądu.

Drewno kawałkowe może być wykorzystywane jako OZE. Drewno jest odnawialnym źródłem energii, więc nie uszczupli ani nie zmniejszy zasobów Ziemi. Drewno zawiera energię słoneczną, która została zmagazynowana podczas wzrostu drzew. Energia ta uwalnia się, gdy odbywa się palenie drewnem.

Popiół z palenia drewnem w piecu jest również naturalnym nawozem, który można wykorzystać w ogrodach. Ze względu na powstający podczas spalania dwutlenek węgla, wciąż istnieją wątpliwości dotyczące ogrzewania drewnem. Eksperci rozwiewają te wątpliwości i wyjaśniają, jak działa naturalny recykling.

Jak spalać kawałki drewna bez smogu?

Drewno jest surowcem odnawialnym. Jednak podczas jego spalania wydziela się dym, który budzi obawy o możliwość przedostania się niebezpiecznych substancji do ekosystemu. Eksperci podkreślają, że palenie drewnem bez dymu jest możliwe. Wymaga to jednak pewnej wiedzy o tym, jak je spalać i wysiłku, by je wysuszyć.

Aby spalać bezdymne drewno należy spełnić trzy warunki. Drewno musi być wysuszone (o wilgotności poniżej 20%) z dostatecznie drobnymi łupkami (kawałek powinien mieć obwód do 30 cm i przekrój ok. 10-12 cm). Suche drewno łatwiej odróżnić od świeżego, ponieważ ma ciemniejszą korę i pęknięcia wzdłuż słojów. Jest też bardziej "ciepłe" w dotyku.

Używanie do palenia drewna bezdymnego 

Palenie drewnem od góry polega na ułożeniu drewna od najgrubszego do najmniejszego na spodzie. Rozpałka powinna być ułożona na górze. Powinna być ona wykonana z materiału biologicznego, np. wełny drzewnej lub wełny drzewnej nasączonej woskiem.

Po rozpaleniu ognia i wyłączeniu kominka, można przestać dokładać do niego drewno na kilka godzin. Wystarczy, że będziesz regulował dopływ powietrza. Po kilku minutach płomień objął dolną warstwę drewna, można go stopniowo zmniejszać. Nie tylko będziesz miał prostszy w obsłudze kominek, ale także zyskasz czystsze szkło kominkowe. Ponieważ większość sadzy powstającej podczas spalania drewna znajduje się na początku, a płomień jest wtedy u góry, wznoszące się spaliny nie mają kontaktu z szybą. Spaliny spalają się szybciej niż w przypadku spalania od dołu, a temperatura rośnie szybciej. Jednak nie wszystkie kominki spalają się równie dobrze od góry. Może się zdarzyć, że po wygaszeniu ognia w palenisku na dole pozostaną jakieś kawałki niespalonego drewna. Są kuchenki i wkłady kominkowe, które mogą palić się w ten sposób.