Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym - wszystko co musisz wiedzieć!

W Polsce coraz więcej inwestorów wybiera domy szkieletowe jako tańszą opcję dla tradycyjnych budynków. Na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić komfort mieszkańcom domu. Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest odpowiednie ogrzewanie domu szkieletowego. Idealne środowisko życia tworzy połączenie odpowiednio zaprojektowanego systemu wentylacji, wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych i optymalnego ogrzewania. Dowiedz się, jaki system ogrzewania jest najlepszy dla domów szkieletowych.

Dom szkieletowy - ogrzewanie 

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów szkieletowych ze względu na przystępne ceny i szybkość budowy. Inwestorzy mogą również skorzystać z elastyczności wykończenia wnętrz i zastosowania różnego rodzaju instalacji, np. grzewczej.

Najpopularniejsze systemy ogrzewania w "kanadyjczykach" to elektryczne, gazowe i podłogowe. Z roku na rok na popularności zyskują także ekologiczne pompy ciepła oraz wysoce funkcjonalne folie grzewcze.

Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego?

Większość dostępnych opcji sprawdzi się w praktyce. Ostateczną decyzję należy jednak podjąć po przeanalizowaniu każdej opcji. Aby upewnić się, że system grzewczy w domu z drewnianą konstrukcją jest skuteczny, należy najpierw rozważyć:

  • Wielkość budynku oraz jego wydajność cieplną.
  • Indywidualne zapotrzebowanie na energię;
  • Współczynnik przenikania ciepła (współczynnik przenikania ciepła) ścian, sufitów lub okien.

Czy domy szkieletowe są ciepłe? To zależy, tego typu budynki można uznać za ciepłe, ale również słabo akumulują ciepło. Materiały takie jak drewno i płyty gipsowo-kartonowe mają niską pojemność cieplną i przewodność cieplną.

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym - jaki system wybrać?

Niska zdolność magazynowania ciepła przez materiały wykorzystywane do budowy domów szkieletowych jest często powodem unikania ogrzewania podłogowego. Sceptycy często podają wysoką bezwładność cieplną jako główny powód ich sprzeciwu wobec tej metody. Jednak ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym może się sprawdzić.

Wiedza teoretyczna nie zawsze przekłada się na praktyczne zastosowanie. Prawidłowo wykonane drewniane konstrukcje szkieletowe mogą zapewnić komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Można wybrać solidnego wykonawcę i bez obaw korzystać z elektrycznego lub wodnego ogrzewania podłogowego.

Dzięki temu dom będzie ogrzewany równomiernie, a za pomocą regulatorów temperatury można kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. To rozwiązanie jest również bardzo oszczędne i daje więcej możliwości aranżacyjnych, ponieważ nie wymaga grzejników.

Ze względu na bezwładność cieplną, dla każdego obiegu grzewczego wymagane jest oddzielne sterowanie. Utrzymanie stałej temperatury wewnątrz domu może być niemożliwe. Aby uniknąć nierównomiernego ogrzewania pomieszczeń, można zastosować radiatory wykonane z blachy aluminiowej.