Ogrzewanie pustego domu - jaka temperaturą powinna być w pomieszczeniach?

Musimy chronić budynek podczas naszej nieobecności, niezależnie od tego, czy jest to weekendowy wyjazd, czy dwutygodniowy urlop zimowy. Kiedy robimy sobie przerwę od budowy, ważne jest, aby chronić budynek. Ogrzewanie jest głównym problemem. Kuszące jest zrezygnowanie z ogrzewania pomieszczeń, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jak uniknąć przepłacania za ogrzewanie i nadal zapobiegać zawilgoceniu ścian?

Ogrzewanie pustego mieszkania 

Jaka temperatura w pustym domu zimą? Jeśli planujesz wyjechać na dłuższy czas, powinieneś ustawić termostat niżej niż zwykle. Zaleca się utrzymywanie temperatury w przedziale 15-16 stopni Celsjusza. W przypadku dłuższej nieobecności można obniżyć temperaturę do 10-12 stopni Celsjusza. Zapobiegnie to zamarzaniu ścian i zmniejszy koszty eksploatacji systemu grzewczego. Temperatura nie powinna być dalej obniżana, ponieważ może być trudno przywrócić ją do optymalnego poziomu. Spowoduje to również wyższe koszty energii. Zbyt drastyczny spadek temperatury może również prowadzić do zawilgocenia ścian i zagrzybienia. Poniższa grafika przedstawia najczęstsze problemy pojawiające się w pomieszczeniach bez ogrzewania. Należy pamiętać, że przechłodzenie instalacji może prowadzić do dwóch problemów: pęknięcia rur lub ich rozszczelnienia. Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest ogrzewanie domu, tak aby rury w ścianach utrzymywały temperaturę powyżej zera.

Niskie temperatury mogą również powodować wilgoć w pomieszczeniach. Kondensacja w domu może również spowodować poważne uszkodzenia drzwi i okien.

Budynki budowlane również podlegają tym samym zasadom. Taka sama ochrona jest wymagana w przypadku budynków w budowie. Stopień zaawansowania budowy budynku będzie determinował metodę ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne jest proste, ale również drogie. Inne opcje obejmują grzejniki olejowe lub wkład kominkowy podłączony do komina. Jeśli system grzewczy został już przygotowany, można podłączyć kocioł. Gdy dom jest już prawie gotowy, a przeprowadzka planowana jest latem, ważne jest zarówno ogrzewanie, jak i wentylacja. W przeciwnym razie ściany, podłogi lub drzwi mogą ulec uszkodzeniu. Minimalna temperatura w takich pomieszczeniach powinna wynosić 10-12 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy, że ogrzewanie domu nie jest darmowe. Jednak znacznie taniej jest ogrzać pusty dom niż naprawiać szkody spowodowane nieogrzewaniem pomieszczeń.

Pamiętaj o termostatach

\Ważne jest, aby używać termostatów pokojowych do dokładnego obniżania temperatury. Urządzenia te są zaprojektowane tak, aby dobrze wyglądać i utrzymywać temperaturę na poziomach ustawionych przez użytkowników. Na wyświetlaczach można łatwo odczytać temperaturę panującą w pomieszczeniu. Ważne jest, aby ostrożnie korzystać z parametrów urządzenia, aby uniknąć zbyt wysokich kosztów.