Sterowniki do pieca. Jaką pełnią funkcję, jak pomagają zaoszczędzić oraz jaką wygodę użytkowania oferują?

Okres jesienno-zimowy, a nawet początek wiosny to także sezon grzewczy. O ile w miastach kwestia ta leży zazwyczaj w interesie spółdzielni, to już mieszkańcy gospodarstw domowych sami muszą zapewnić sobie właściwe ogrzewanie w okresie najzimniejszych miesięcy. Kotły grzewcze mogą być dostosowane do różnego paliwa opałowego, ponadto posiadają różne funkcje i coraz to nowsze udogodnienia. Dla większej wygody i ekonomi stosuje się na coraz większą skalę sterowniki do pieca, które swoją obecnością w instalacji grzewczej usprawniają pracę oraz dbają o jak najlepszą wydajność systemu. Obecnie na rynku funkcjonują trzy rodzaje sterowników: bezprzewodowy, bezdotykowy i internetowy.

Jak działają sterowniki?

Sterowniki do pieców, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego do opału paliwa, są wyposażone w funkcje regulowania pompą c.o. oraz wentylatorem. Opisując zatem w skrócie jego funkcjonowanie, polega ono na śledzeniu przez sterownik zapotrzebowania na moc pieca, a następnie sterowania nim tak, aby uzyskać, jak najmniejszy błąd temperatury. Przy zwiększaniu lub zmniejszaniu obrotów wentylatora do kotła dostaje się albo większa, albo mniejsza ilość powietrza, co powoduje zmianę tempa spalania paliwa oraz wpływa na temperaturę. Informację o temperaturze są dostarczane do urządzenia przy wykorzystaniu specjalnego programatora oraz czujników. Na ich podstawie następuje automatyczne dopasowanie parametrów w urządzeniu. Ważnym elementem systemu są specjalne termostaty usytuowane w pomieszczeniach ogrzewanych. Regulatory temperatury są niewielkimi urządzeniami, które współpracują z większością instalacji grzewczych. Mogą one być przewodowe lub bezprzewodowe oraz wyposażone w różne funkcje.

Jakie funkcje posiadają sterowniki do pieca?

W zależności od modelu funkcje sterownika mogą się różnić. Niektóre mają ich więcej inne mniej. Przy wyborze można kierować się wieloma aspektami, ale to głównie najnowsze rozwiązania technologiczne proponowane przez producentów przemawiają na korzyść urządzenia. Dzięki współpracy sterownika z podajnikami oraz termostatami można liczyć na odpowiednią stabilizację temperatury ogrzewania. Ponadto większość modeli wykonuje pełną diagnostykę błędu oraz pomiar zużycia opału. Sterowniki mogą pracować na ustawieniach fabrycznych, ale oczywiście na rynku nie brakuje również tych z możliwością indywidualnego programowania. Przy wyborze warto rozważyć kwestię tego, jak powinien być on obsługiwany. Sterownik pełni zatem funkcję informatora oraz w pewnym sensie koordynatora, optymalizując efekty pracy całej instalacji grzewczej.

Sterownik do pieca jest jak skarbonka

Sterowniki do pieca c.o. to stosunkowo niewielki wydatek, a ich praca pozwoli sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeżeli przekalkulujemy na przełomie całego sezonu grzewczego. Szacuje się, że sterowniki potrafią wygospodarować nawet 30% oszczędności energii. Jeżeli chcemy zaoszczędzić to regulator temperatury do instalacji grzewczej, jest w tym przypadku idealnym sposobem. Optymalizowanie spalania opału w zależności od potrzeb utrzymania stałej temperatury jest w tym przypadku najistotniejszą funkcją urządzenia. Przede wszystkim instalacja grzewcza sterowana pod tym względem nie będzie bez potrzeby zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń. Dodatkowo urządzenie można ustawić w ten sposób, aby pod nieobecność domowników kontrolowało proces spalania i utrzymywało właściwy poziom temperatury, może być on niższy lub wyższy, ale chodzi o to, żeby nie nastąpiło wyziębienie. Przegrzewając pomieszczenia, niepotrzebnie tracimy pieniądze zainwestowane w paliwo grzewcze, natomiast zbyt mocno wyziębiając mieszkanie, aby wrócić do właściwej temperatury powietrza, musimy zużyć znacznie więcej energii i opału, co wpływa na budżet. Sterownik ma zapobiegać takim sytuacjom.

Wygoda użytkowania

Co jeszcze zyskujemy oprócz niższych rachunków? Z pewnością komfort i wygodę. Stała temperatura wnętrza to spory plus, wie o tym każdy, kto podczas sezonu grzewczego, co kilka godzin musi doglądać pieca c.o. Instalacja sterowników jest szybka, sprawna i nie wymaga żadnych zmian w instalacji grzewczej czy we wnętrzu ogrzewanego budynku. Inteligentne regulatory mogą współpracować z urządzeniami grzewczymi przez cały rok, niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Stała temperatura w pomieszczeniach jest tak samo ważna wiosną, zimą, jesienią, a nawet latem. W takich sytuacjach sterownik jest idealnym rozwiązaniem. Niektóre modele posiadają nawet funkcję regulacji urządzeń klimatyzujących. Jest to nietypowe rozwiązanie, ale bardzo przydatne i często zachwalane przez użytkowników takiego sprzętu.

Szukasz idealnego rozwiązania do Twojego domu? Koniecznie sprawdź ofertę sterownikitech.pl!