Termostaty

​Termostat pokojowy to praktyczne urządzenie, dzięki któremu można kontrolować poziom temperatury w pomieszczeniach. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które różnią się wyglądem, sposobem montażu, oferowanymi funkcjami oraz oczywiście ceną. Także w obrębie jednego producenta wybór urządzeń jest bardzo duży. Bezobsługowość jest jedną z najbardziej pożądanych cech, jakimi powinien cechować się nowoczesny system grzewczy. Dzięki automatyce warunki cieplne w domu są w każdym momencie komfortowe. Niezależnie od zmiany warunków atmosferycznych na zewnątrz. Za zarządzanie pracą urządzenia grzewczego odpowiada termostat.

Jak ustawić regulator pokojowy?

Niezbędnym wyposażeniem każdej instalacji grzewczej są oczywiście regulatory pokojowe. Służą one do sterowania temperaturą w wydzielonych obwodach grzewczych. Dzięki nim można ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu domu. Mogą współpracować z urządzeniem grzewczym, a nawet sterować temperaturą zdalnie. Za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie zyskuje się możliwość wyłączenia lub włączenia ogrzewana. Pomaga to również w oszczędzaniu. Termostat pokojowy działa, zależnie od typu urządzenia grzewczego, z jakim współpracuje, na zasadzie włącz i wyłącz. Przekazuje również zmienny sygnał odpowiadający aktualnej temperaturze. Regulatory temperatury pokojowej są najczęściej instalowanym elementem regulacyjnym urządzenia grzewczego. Doskonale sterują pracą niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych. Reagują natychmiast na obce źródła ciepła. Uruchomienie takiego kominka, grzejnika elektrycznego powoduje, że zmniejszają moc grzewczą lub całkowicie wyłączają ogrzewanie.

Jaki termostat pokojowy bezprzewodowy wybrać?

Istotnym kryterium jest również sposób montażu sterowników temperatury. Na rynku dostępne są termostaty pokojowe przewodowe i bezprzewodowe. Pod tym względem wygodniejszym rozwiązaniem jest znacznie regulator pokojowy bezprzewodowy. Nie wymaga on wykonania podtynkowej instalacji przewodów. Urządzenie takie wykorzystuje do działania odbiornik oraz nadajnik. Na rynku dostępne są również termostaty pokojowe naścienne i wolnostojące. Bardzo bogaty wybór sterowników temperatury naściennych znajduje się w ofertach. Ich dużym atutem jest to, że można je zamontować praktycznie w dowolnym miejscu na ścianie. Korzystanie z nich powinno być jak najwygodniejsze. Na korytarzu czy przy wejściu do salonu, czyli pomieszczenia, w którym zazwyczaj najdłużej przebywamy. Termostat pokojowy to urządzenie elektroniczne, przeznaczone do współpracy z instalacją grzewczą. Termostaty pokojowe przewodowe i bezprzewodowe, różnią się one sposobem komunikacji z obwodem grzewczym lub te rozbudowane. Komunikują się ze źródłem ciepła np. kotłem na pellet, kondensacyjnym kotłem gazowym lub pompą ciepła. Sterownik temperatury przewodowy to głównie urządzenie okablowane. W tym przypadku wymagane jest prowadzenie podtynkowej instalacji przewodów.