Czyszczenie klimatyzacji domowej, czyli jak przygotować się na sezon letni

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia niemal bezobsługowe. Sterowanie nimi jest tak proste, jak obsługa telewizora. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te, odpowiedzialne głównie za chłodzenie pomieszczeń, nie wymagają ingerencji człowieka. Aby klimatyzator działał sprawnie i wydajnie, należy zadbać o regularnie czyszczenie klimatyzacji domowej. O co konkretnie należy zadbać? Jak wyczyścić klimatyzację w domuJak często czyścić klimatyzację w domu? Sprawdźcie poniższy artykuł!

Na początek warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle należy czyścić klimatyzację w domu. Chłodzenie powietrza za pomocą tego typu urządzeń wiąże się z powstawaniem wilgoci. Ta z kolei stwarza doskonałe warunki do rozwoju niekoniecznie przyjaznych dla zdrowia mikroorganizmów. Nawet najlepsze klimatyzatory, wyposażone w najwyższej jakości filtry, nie są w stanie obronić się np. przed bakteriami i grzybami. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie klimatyzacji w domu. W przeciwnym razie powietrze wydostające się z klimatyzatora będzie niskiej jakości. Co więcej, nagromadzony wewnątrz brud prowadzi do spadku wydajności urządzenia i wzrostu zużycia energii. Regularne serwisowanie jest zatem wskazane, nawet z powodów czysto ekonomicznych.

 

Jak często czyścić klimatyzację w domu?

Serwis wydajnego systemu klimatyzacji domowej powinien być przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku poprzez czyszczenie wymienników ciepła. Najlepiej zrobić to przed sezonem chłodniczym, czyli wiosną, a następnie jesienią. Nieco inaczej sprawa wygląda z filtrami. Te powinny być czyszczone co około trzy miesiące, zwłaszcza jeśli klimatyzator pracuje często i np. odpowiada nie tylko za obniżanie temperatury powietrza, ale też służy jako dodatkowe źródło ciepła zimą. Co ważne - filtry są obecnie elementami wielokrotnego użytku. Nie trzeba więc kupować nowych, ale wystarczy dokładnie wyczyścić te, które już posiadamy - większość filtrów klimatyzacji pozwala na płukanie wodą.

 

Czyszczenie klimatyzacji domowej - co jeszcze powinno się sprawdzić?

Okresowe czyszczenie klimatyzacji w domu  powinno obejmować również weryfikację stanu podzespołów elektrycznych oraz szczelności układu chłodniczego. Tego typu prac nie jest w stanie wykonać większość osób i najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Warto również zadbać o wygląd pokrywy samej jednostki wewnętrznej. Kurz powinien być systematycznie wycierany. To zawsze zmniejsza ilość zanieczyszczeń, które mogą dostać się do wnętrza jednostki.

 

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji w domu - czy warto?

Cykliczne, podstawowe czyszczenie klimatyzacji domowej co kilka tygodni użytkowania układu można przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. Kompleksowy serwis, który powinien być przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, warto jednak zlecić firmie, która na co dzień zajmuje się tego typu pracami. Dzięki temu sprzęt będzie gotowy do bezawaryjnej pracy w kolejnych miesiącach. Profesjonalna inspekcja pozwala również wykryć wszelkie usterki na wczesnym etapie. Dodatkowo specjaliści wyczyszczą wszystkie elementy systemu, również te, do których sami wolelibyśmy nie mieć dostępu.