Zmniejszenie kosztów ogrzewania
Gdy przychodzi zima zawsze liczymy się z dodatkowymi...
Cena budowy domu to najczęstsze kryterium przesądzające o wyborze projektu przyszłego własnego kąta. Okazuje się, że wybierając tańszy projekt, tylko pozornie oszczędza się pieniądze. W dłuższej perspektywie czasu dużo bardziej opłacalne jest budownictwo pasywne. Przedsięwzięcie zwraca się już po kilkudziesięciu latach. Dom energooszczędny jest bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Od kilku lat zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Energooszczędność takim budownictwie jest większa. Do wytworzenia energii nie potrzeba tak dużej ilości surowców, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Głównym celem domu energooszczędnego jest zminimalizowanie ilości energii cieplnej, którą zużywa się na ogrzewanie domu. W tym celu stosuje się nowoczesne technologie, ale również specjalne techniki budownictwa. Dzięki temu jest możliwość minimalizacji traconej energii przez budynek. Projekt domu energooszczędnego powinien uwzględniać zużycie energii, która wynosi 70 kWh/m2 w skali roku.
Jest to miara, którą wykorzystuje się przy obliczaniu parametru EUco. Pomiar ten ma za zadanie klasyfikacji budynków energooszczędnych. Określa nie tylko zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energię wykorzystywaną do ogrzania obiektu. Zdecydowanie uwzględnia się potrzebną w tym celu energię cieplną oraz ilość ciepłej wody. Jeśli by, porównać standardowy dom to zużywa energii w budownictwie około 120 kWh/m2 energii rocznie. Wyszczególnia się rodzaj domów, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii. Do takich domów należą domy pasywne.
Domem pasywnym jest budynek, którego parametr EUco wynosi poniżej 50 kWh/m2. Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku domu energooszczędnego. Czym się różni dom energooszczędny a pasywny? Domy energooszczędne mają za zadanie przede wszystkim ograniczać utratę ciepła. W przypadku domów pasywnych jest inaczej. Zdecydowanie nie tylko ograniczają utratę energii, ale korzystają z licznych urządzeń. Dostarczają energię z alternatywnych źródeł naturalnych. W takiej sytuacji koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem domu pasywnego są znacznie mniejsze. Domy energooszczędne ze względu na swoją budową mają większe koszty. Zapotrzebowanie w zakresie technologii może być nie tylko droższe, ale i bardziej skomplikowane. Zarówno budownictwo energooszczędne, jak i pasywne uznaje się za formę budownictwa odpowiedzialnego względem środowiska.
Skonstruowane budynki energooszczędne określane są przyszłością budownictwa. Nie tylko ze względu na możliwość znacznej oszczędności w ich użytkowaniu. Przede wszystkim ze względów ekologicznych są bardziej popularne. Świadomość ludzi w zakresie środowiska sprawia, że większą uwagę skupia się na oszczędzaniu wody, czy energii. Rośnie również rola odnawialnych źródeł energii. Pozwalają zniwelować nadmierne wykorzystanie surowców kopalnych, które zanieczyszczają środowisko. Projekt domu energooszczędnego oraz domu pasywnego staje się szansą na lepszą przyszłość. Oczywiście w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialnego budownictwa.