Gdzie umieścić klimatyzację do domu? Nasze porady!

Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie są klimatyzatory montowane na stałe w pomieszczeniach. Przenośne urządzenia jednoczęściowe można łatwo ustawić w zależności od potrzeb. Prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora do domu jest ważne dla naszego komfortu, a także wydajności i jakości urządzenia. Ważne jest, aby znać proste zasady dotyczące umiejscowienia klimatyzatora.

 

Jakie jest najlepsze miejsce na montaż klimatyzatacji w domu? Podstawowe zasady

Czy trzeba brać pod uwagę wystrój wnętrza, czy też istnieją określone wymagania techniczne? Umiejscowienie klimatyzacji do domu we wnętrzu nie jest wyborem przypadkowym. Ma znaczenie dla efektywności jego działania i naszego zdrowia. Ważne jest, aby znać podstawy tego, gdzie jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona, w zależności od rodzaju urządzenia i pomieszczenia, w którym będzie się znajdować.

Urządzenia typu split (jednostka wewnętrzna parownik, jednostka zewnętrzna skraplacz) i multisplit (jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych) podlegają tym samym zasadom. Lokalizację jednostki zewnętrznej należy przeprowadzić zgodnie z odrębnymi zasadami. Montaż klimatyzatora  najlepiej przeprowadzić podczas remontu lub prac wykończeniowych. Rury doprowadzające schłodzone powietrze do domu można ukryć w płytach gipsowo-kartonowych lub ścianach.

 

Czy lepiej umieścić klimatyzator do domu w sypialni czy w salonie?

Jakie jest najlepsze miejsce na montaż klimatyzatora? Idealnie byłoby, gdyby klimatyzator był zainstalowany w całym domu. Często jednak klimatyzator na ścianie można zainstalować tylko w jednym pomieszczeniu. Najlepiej zainstalować go tam, gdzie spędza się najwięcej czasu. Większość czasu spędzamy w sypialni, a nie w salonie. Ciepło może również bardzo przeszkadzać w nocy i utrudniać zasypianie. Spanie w nagrzanym pomieszczeniu nie jest komfortowe. Nie bez znaczenia jest też usytuowanie pomieszczeń względem reszty świata. Pomieszczenia znajdujące się po zachodniej i południowej stronie budynku wymagają największego chłodzenia.

 

Jakie jest najlepsze miejsce do instalacji jednostki wewnętrznej?

Lokalizacja jednostki wewnętrznej może mieć wpływ na jej wydajność, poziom hałasu, a nawet działanie elektronicznego pilota zdalnego sterowania. Jednostki wewnętrzne montowane na stałe mogą być instalowane na ścianie, pod parapetem lub pod sufitem. Klimatyzator kasetonowy, który zwykle znajduje się pod sufitem podwieszanym, można również podłączyć do wybranej przestrzeni za pomocą rur. To ostatnie rozwiązanie eliminuje jednostkę wewnętrzną i hałas z pomieszczenia.

Najlepsza lokalizacja do instalacji jednostki wewnętrznej Jednostki wewnętrzne muszą być umieszczone tak, aby powietrze mogło swobodnie krążyć w pomieszczeniu. Klimatyzacje ścienne nie powinny być blokowane przez meble, zasłony czy firany. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli przy wyborze najlepszego miejsca dla klimatyzatora. Zimne powietrze nie powinno być skierowane na nikogo w bezpośrednim sąsiedztwie. Klimatyzator nie powinien być umieszczony bezpośrednio przed łóżkiem, sofą lub fotelem. Może to powodować uczucie, że jest się chorym i zziębniętym. Bezpieczniej jest umieścić klimatyzator pod sufitem, aby zimne powietrze mieszało się z ciepłym powietrzem z sufitu. Klimatyzator powinien być umieszczony nad wejściem do pomieszczenia. Zapewni to najbardziej efektywny nawiew powietrza.