Jak czyścić komin?

Regularne czyszczenie komina może poprawić bezpieczeństwo, zmniejszyć ciąg i sprawić, że kocioł będzie bardziej wydajny. Zbyt duża ilość sadzy może doprowadzić do samozapłonu, co stanowi poważne zagrożenie. Dowiedz się, jak samodzielnie wyczyścić komin.

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak ważne?

Każdy właściciel domu, a także każdej nieruchomości, która posiada system grzewczy, musi czyścić komin. Przewód kominowy powinien być czyszczony przed rozpoczęciem ogrzewania i zawsze, gdy jest to możliwe. Cały system kominowy powinien być kontrolowany przynajmniej raz w roku. Taką kontrolę powinien wykonać specjalista, czyli Kominiarz może dokonać przeglądu systemu grzewczego i w razie potrzeby dokładnie go wyczyścić. Możemy również wyczyścić komin z sadzy i wszelkich zanieczyszczeń.

Ważne jest, aby utrzymać system grzewczy i komin w czystości. Każdego roku sadza gromadzi się w kominach i się zapala. Doprowadzić to może do tragicznych skutków. Jeśli komin jest wielorodzinny, zaniedbanie czyszczenia komina może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Jak często i kiedy należy czyścić komin?

Każdy właściciel budynku powinien wezwać kominiarza minimum raz na kwartał. Jeśli przez komin wybuchnie pożar, firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania. Możemy też zostać ukarani grzywną, jeśli zagrażamy życiu i zdrowiu innych osób, które mieszkają w tym samym budynku. Jak najczęściej należy wyczyścić komin i sprawdzić jego szczelność i drożność. Komin należy czyścić szczególnie w sezonie grzewczym lub jeśli ogrzewamy dom drewnem, węglem, czy koksem.

Ważne jest, aby stale obserwować swój komin. Jeśli sadzy jest zbyt dużo, można go częściej czyścić. Jeśli przestrzegamy przepisów, możemy wykonywać przegląd kominowy raz w roku. Ściany komina powinny mieć cienką warstwę suchej sadzy. Najlepiej czyścić komin z sadzy, gdy jest na nim warstwa 2-3 mm. Można to zrobić za pomocą szczotki do czyszczenia komina od dołu lub mistrza kominiarskiego.

Można czyścić komin na własną rękę lub zatrudnić fachowca.

Możesz być w stanie wyczyścić komin samodzielnie, jeśli jest luźna, sucha sadza, która nie jest łatwopalna. Profesjonalista jest bezpieczniejszy, jeśli w kotle znajdzie mokrą smołę. Specjalny zestaw do czyszczenia komina jest używany przez kominiarzy. Zawiera on szczotkę i profesjonalny środek do czyszczenia komina. Taka usługa jest niedroga i zapewnia, że wszystko jest czyste. Dodatkowo w naszych domach czujemy się bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego kominiarza. Jego praca nie polega na czyszczeniu komina, ale także na podpisaniu raportu dla ubezpieczyciela. Kominiarz powinien umieć skontrolować stan techniczny komina, a także systemu grzewczego. Powinien również nadzorować prawidłową budowę komina i systemu grzewczego, aby mieć pełną kontrolę nad bezpieczeństwem i zdrowiem jego mieszkańców.

Proszek do czyszczenia kominów

Proszek do czyszczenia komina jest świetnym rozwiązaniem na sadzę, smołę i inne zabrudzenia. Dzięki niemu możemy skutecznie wyczyścić nasze kominy. Najlepsza w nim jest prostota użycia. Wystarczy wsypać proszek do komina i pozostawić go na jakiś czas. Następnie można użyć szczotki do komina, aby wyczyścić wszelkie pozostałości smoły lub sadzy. Do czyszczenia można również użyć odkurzacza do gorących popiołów i sadzy. Różni się on znacznie od innych domowych urządzeń, ponieważ zamiast worka na śmieci wykorzystuje metalowy pojemnik, który jest odporny na wysoką temperaturę. Posiada również dużą moc i wbudowany system filtrów, dzięki czemu jest niezwykle wydajny. Odkurzacz może bardzo skutecznie wyczyścić komin, ponieważ potrafi wciągnąć bardzo drobny pył, dym kominowy oraz gęsty popiół.