Nieszczelny kominek – co zrobić i ile kosztuje naprawa?

Nieszczelny komin może spowodować poważne szkody w domu jednorodzinnym. Komin odgrywa ważną rolę zarówno w systemie wentylacyjnym, jak i w systemie centralnego ogrzewania. Aby uniknąć problemów w przyszłości, ważne jest, aby zwrócić uwagę na komin i dowiedzieć się, jak prawidłowo go zbudować.

Gdy komin jest gotowy do użycia, to trzeba zadbać o jego odpowiednią konserwację gdy jest już w użyciu, tzn. twój komin może wymagać szlamowania co jakiś czas. Dzięki temu poprawi się wydajność całego układu. Co to jest czyszczenie przewodów kominowych?  Jakie są związane z tym kroki? Czym uszczelnić komin? 

Czyszczenie przewodów kominowych 

To sposób na wyeliminowanie potencjalnych nieszczelności. Co to jest mieszanie przewodów kominowych? Polega na uszczelnieniu komina od wewnątrz za pomocą odpowiedniej masy. Ważne jest dokładne oczyszczenie komina z wszelkich pozostałości zaprawy i sadzy.

Jeśli chcesz, aby szlam kominowy działał prawidłowo, czyszczenie jest niezbędne. Czyszczenie nie musi być wykonywane ręcznie. Czyszczenie przewodu kominowego odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia, które usuwa sadzę. Aby usunąć wszelkie zabrudzenia, można przemyć przewód kominowy wodą. Zwilża ona również przewód kominowy, co pozwala na zastosowanie specjalnego uszczelniacza.

Operacja szlamowania masami uszczelniającymi to czynność, którą należy wykonywać ostrożnie i przy użyciu odpowiednich narzędzi. Po zakończeniu użytkowania komina wszelkie pęknięcia, nieszczelności i szczeliny należy wypełnić szczeliwem. Szczeliwo stworzy warstwę ochronną wokół przewodu kominowego, jeśli fugowanie zostanie wykonane prawidłowo.

Fugowanie komina służy do poprawy bezpieczeństwa komina. Dzięki uszczelnieniu poprawia się jakość przewodu kominowego. Wydłuża się żywotność przewodu kominowego, a szlamowanie komina pozwala na oszczędność paliwa. Wytyczne te zawarte są w obowiązujących przepisach prawnych i normach. Działania te należy podjąć, jeśli komin przecieka. 

Skąd wiesz, czy Twój komin jest nieszczelny?

Możesz znaleźć wiele wskaźników, że Twój komin może być nieszczelny. To może być znak, że twój komin jest nieszczelny.

Spaliny nie są prawidłowo emitowane do środowiska. W pomieszczeniach pojawia się nieprzyjemny zapach. Na ścianach pojawiają się plamy Tynk na ścianach pęka. Problemem jest słaba wentylacja. Właściciel domu lub zarządca budynku jest odpowiedzialny za utrzymanie dobrego stanu budynku. Obejmuje to kontrolę komina pod kątem ewentualnych nieszczelności. Do sprawdzenia stanu komina i ustalenia, czy należy go uszczelnić, można użyć specjalnej kapsuły dymnej.

Następnie należy rozpalić ogień i umieścić go w kuchence lub kominku. Zwykle przez kolejną minutę będziesz miał do czynienia z silnym dymem. Dzięki temu możesz sprawdzić działanie systemu wentylacyjnego. Przewody kominowe powinny zostać wykorzystane do ewakuacji dymu.

Wewnątrz komina umieszcza się kamerę, aby zidentyfikować i zlokalizować nieszczelności. Należy jednak pamiętać, że zła pogoda np.: silne wiatry może spowodować problemy.

Dobrym pomysłem jest zlecenie profesjonalnej kontroli komina pod kątem ewentualnych nieszczelności. Należy również pamiętać, że właściciele domów i zarządcy budynków są zobowiązani do kontroli przewodów kominowych i wentylacji co roku przez kominiarza.

Nieszczelności nie można ignorować, jeśli się pojawią. Jeśli chcesz uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, konieczne będzie uszczelnienie komina od wewnątrz. Może to spowodować, że zimne powietrze zamiast wydostawać się na zewnątrz, będzie płynąć wewnątrz domu. Nieszczelność można wykryć, jeśli poczujemy chłód z kominka lub kuchenki.

Chłód wewnątrz domu nie stanowi większego zagrożenia. Jednak nieszczelny lub zatkany komin może spowodować wydostanie się iskier do domu, co potencjalnie może doprowadzić do pożaru lub blackoutu. Należy podjąć natychmiastowe działania.

Jaki jest koszt czyszczenia szlamu kominowego?

Szlamowanie komina cena za metra będzie się różnić pomiędzy miastami Polski. Profesjonalne usługi szlamowania kominów mogą być wykorzystane do wyeliminowania pęknięć, szczelin i innych nieszczelności z Twojego komina. Cena zależy od stanu przewodu kominowego. Ma to wpływ na to, ile masy spoinowej zostanie użyte i ile czasu zajmie jej czyszczenie. Koszt jednego metra w przypadku uszczelniania wynosić będzie od 200 do 240 złotych.